تاریخچه ی استفاده از پرده

اصفهان پرده-نحوه نصب پرده
نحوه نصب پرده و نکات ضروری در مورد آن
مارس 17, 2020
پرده و دکوراسیون داخلی
پرده و دکوراسیون داخلی
ژوئن 22, 2020
نمایش همه

تاریخچه ی استفاده از پرده

تاریخچه پرده

پرده از زمان ساسانیان در ایران رواج پیدا کرد. در آن زمان یکی از موارد کاملا اعیانی محسوب می شود. پرده نشانه ای برای جدا کردن پادشاهان و اشخاص مهم از افراد عادی بود. حتی در دربار ساسانیان اشخاصی با سمت “پرده بان” وجود داشتند که از جزء شخصیتهای برجسته دربار محسوب می شدند. وظیفه این افراد کنار زدن آن هنگام ورود اشخاص سلطنتی بود.

ابتدا جنس پرده از چوب، بامبو، الیاف گیاهی بود. بعدها با پیشرفت علم و تکنولوژی در تولید پارچه، از پارچه نیز تولید شد و جنبه تزئینی به خود گرفت. بصورتی که در کاخ الیزه در فرانسه در قرن 18 و 19 از پرده برای تزئین و دکوراسیون کاخ خیلی شکوه مند کار شد.

پرده از قرن پانزده در اروپا جایگاه ویژه ای نزد مردم پیدا کرد. این پدیده به گونه ای بود که در درباره لویی چهاردهم (قرن پانزده) و جانشینان وی به عنوان عنصری جدا نشدنی تلقی میشد. آنها از پرده به عنوان پوششی برای در و پنجره استفاده میکردند. در قرن شانزدهم علاوه بر کاخ ها، پرده در اپراخانه ها، سالن های تجملاتی و کالسکه ها استفاده میشد.

در قرون وسطی و در دربارهای مشرق زمین نیز پرده نقش بسیار مهمی در جداسازی حرمسرای خلفا و سلاطین از قسمت بیرونی داشت. از شواهد کاوش در الینتوس یونان، پمپئی،شهر سوخته در ایتالیا و هرکولانیوم  شهر باستانی در ایتالیا به نظر می رسد پرده ضخیم جهت تقسیم اتاق در عصر کلاسیک استفاده میشده است. موزاییکهای دوره اولیه مسیح (قرن دوم تا ششم میلادی) نشان می دهد پرده های معلق از میله های آهنی در کاخ ها و خانه ها آویزان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =